لوگو دنتال کالا

عملکرد اجزای دستگاه پیزوسرجری دندانپزشکی

اجزای دستگاه پیزوسرجری دندانپزشکی شامل کنترلر، پدال پیزوسرجری و هندپیس پیزو می باشد

فهرست محتوای مقاله

دستگاه پیزوسرجری نوسان فرکانس اولتراسوند خاص (27000-37000 هرتز) را تولید می کند. این واحد دقت و ایمنی فوق‌ العاده و همچنین برش میکرومتریک را فراهم می‌ کند، بنابراین به فرد اجازه می‌ دهد تا ساختارهای استخوانی را به طور انتخابی برش دهد. مزیت دستگاه پیزوسرجری این است که می تواند فقط بافت سخت را برش دهد، در حالی که از آسیب به بافت نرم جلوگیری می کند. همچنین حداقل حرارت در حین برش تولید می شود، بنابراین حیات بافت مجاور را حفظ می کند.
دستگاه پیزوجری در واقع ابزار جدیدی است که می تواند برای جراحی استخوان در انواع تخصص های جراحی دندان استفاده شود. در این مقاله از دنتال کالا قصد داریم اجزای دستگاه پیزوسرجری را نام برده و عملکرد هر کدام از اجزا را توضیح دهیم:

اجزای دستگاه پیزوسرجری چیست؟

دستگاه پیزوسرجری دارای یک کنترلر، یک پدال و یک هندپیس (handpiece) است. به هندپیس پیزوسرجری، پیزو گفته می شود و سیگنال الکتریکی را به ویبره تبدیل می کند. لرزشی که با دست نمی شود آن را حس کرد که بافت نرم را تراش یا خراش نمی دهد ولی بافت سخت را خیلی راحت تراش می دهد.

انواع پیزوهای مختلفی بسته به توان، وات و قدرت داریم. چرا که پیزو بیشتر برای جراحی فک و صورت استفاده می شود. اگر پیزو خیلی کند باشد، دکتر برای تراش خیلی خسته می شود ولی برندهایی مثل پیزوسرجری ماریوتی قدرت خیلی خوبی دارند و خیلی سریع تراش می دهند و دکتر و بیمار خسته نمی شوند و به دستگاه هم فشار وارد نمی شود.

در قطعات و اجزای پیزو چیزی به نام آنگل نداریم چون چرخش نداریم. در موتور جراحی ایمپلنت، آنگل داریم که دریل به آن وصل می شود اما در دستگاه پیزوسرجری، آنگل و دریل حذف شده و به جای آن تیپ اضافه شده است. اینجا هم ما مدل لایت دار و بدون لایت داریم یعنی هم نوری و هم بدون نوری که کنترل شان همگی مشترک است. هر مدل کنترلر از پیزوسرجری ماریوتی داشته باشیم می توانیم هندپیس را لایت دار یا بدون لایت کنیم که هیچ فرقی با یکدیگر ندارند و به کنترلر وصل می شوند و از نظر قدرتی هم در آن ها یکسان هستند.

پدال مولتی فانکشن، کنترلر پیزوسرجری و هندپیس پیزو از اجزای دستگاه پیزوسرجری می باشند

کنترلر پیزوسرجری

از اجزای این دستگاه همچنین کنترلر می باشد که هم موتور و هم پیزو به آن وصل می شود که تیپ هم روی آن وصل می شود. پدال پایی آن هم مولتی فانکشن (PED) و چند دکمه ای است و کار هر دو را انجام می دهد. کنترلر پیزو تنظیمات Power دارد، تنظیمات Boost و تنظیمات Water دارد. بسته به نیازی که هست می توان این ها را setup کرد

صفحه نمایش و صفحه کلید لمسی

نور صفحه نمایش رنگ آبی زیبا و پر نور می باشد. تاچ صفحه نمایش بسیار قوی است.صفحه نمایش در مدل های قدیمی و جدید چه در موتور ایمپلنت ماریوتی و چه در پیزوسرجری ماریوتی از نظر سایز و نوع سوکت یکسان هستند و این بزرگترین حسن است که در اثر خرابی موتورهای قدیمی صفحه نمایش ها جدید با آن match می شود.

پدال پیزوسرجری

پدال مولتی فانکشن دستگاه پیزوسرجری ماریوتی شامل دو کلید برای تغییر برنامه ها می باشد

پدال پیزو، کوچت تر و سبک تر می باشد و مثل موتور جراحی با پدال دیمردار و گازی عمل نمی کند چون یا قطع و یا وصل است و در پیزو حالت سرعت قابل تنظیم برای پدال نداریم.

هندپیس پیزوسرجری

تیپ پیزوسرجری به هندپیس وصل می شود و آب به صورت پودر روی استخوان می پاشد. آبرسانی از داخل پیزو انجام می شود که اگر سرم در زمان کار قطع شود هندپیس می سوزد و برای خنک شدن هندپیس سرم حیاتی است همچنان که رادیاتور ماشین موتور ماشین را خنک می کند و اگر آب رادیاتور تمام شود موتور می سوزد.

پس از اتمام جراحی باید یک لیوان آب مقطر کشیده شود تا تمام مسیر لوله داخل هندپیس از نمک تمیز شود. اگر این کار را نکنیم و هندپیس به صورت افقی قرار بگیرد آب آن بخار می شود و نمک آن سواخ هندپیس را میگیرد و دفعه بعد هنگام استفاده سرم از نوک هندپیس خارج نمی شود و هندپیس می سوزد.

تیپ پیزوسرجری

تیپ مستقیم سوراخ دارد که بر روی محل جراحی می پاشد. اگر سر تیپ روی هوا گرفته شود و پدال هندپیس را فشار دهیم ترک روی آن ایجاد می شود و در دفعات استفاده بعدی می شکند چون از جنس فلز خشک می باشد.

پمپ پریستالتیک

کنترل سیستم اسپری آب به طوری که آب به صورت قطع و وصل می پاشد در نتیجه محل جراحی میزان مناسبی آب قرار میگیرد و دید محیط جراحی کم نمی شود.

دستگیره پیزوسرجری

هندپیس پیزوسرجری روی دستگیره قرار میگیرد تا روی زمین نیفتد و نشکند. دستگیره ماریوتی ایتالیا قابل اتوکلاو است.

کابل و اتصالات پیزوسرجری

کابل برق ورودی ماریوتی دقیقا در زیر ناحیه اتصال به یونیت پیزوسرجری فیوزی قرار دارد که ابتدا آن می سوزد تا از صدمه به برد دستگاه جلوگیری شود.

آچار هندپیس پیزوسرجری

جهت سفت کردن سری پیزوسرجری استفاده می شود که تورک لازم برای سفت کردن سری پیزوسرجری از قبل در کارخانه در حافظه آن قرار داده شده است.

جهت مشاهده قیمت دستگاه پیزوسرجری

جهت مشاوره علمی و اطلاع از نحوه عملکرد اجزای دستگاه پیزوسرجری و قیمت دستگاه پیزوسرجری با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شماره تماس: 88637559 – 09108312012

5/5 - (6 امتیاز)

کارگاه پیزوسرجری کنگره پریودنتولوژِی مهر 98

Call Now Buttonسفارش و استعلام قیمت