کاربرد پیزو در دندانپزشکی

فهرست محتوای مقاله

پیزوالکتریک در دندانپزشکی ابتدا فقط به منظور جرم گیری استفاده میشد، اما با ساخت موتور پیزوسرجری کاربرد آن در جراحی های استخوان فک افزایش یافت.

پیزوسرجری میتواند با استفاده از نوسانات با فرکانس بالا، ارتعاشات مکانیکی اولتراسونیک را تولید کند. نحوه کارکرد این دستگاه به این صورت است که دو نوسان هم جهت با فرکانس های متفاوت با یکدیگر ترکیب میشوند تا نوساناتی را با انرژی بالا ایجاد کنند. که این نوسانات پر انرژی حتی با اعمال نیروی کم توسط کاربر میتواند استخوان را ببرد.

پیزوسرجری آخرین پیشرفت تکنولوژی در حوزه ایمپلنت و بازسازی استخوان است. این تکنیک جدید تا حد زیادی روش انجام جراحی استخوان و قرارگیری ایمپلنت در حفره دهان را متحول کرده است. برخلاف روش های سنتی این روش از ابزارهای چرخان مانند دریل استفاده نمی کند.

در این روش از امواج اولتراسونیک برای برش استخوان استفاده می کند در نتیجه بیمار حداقل درد، التهاب و تحلیل استخوان را تحمل خواهد کرد و روند بهبودی بیمار در سریع ترین حالت ممکن انجام می گیرد.

دستگاه پیزوسرجری میتواند در حجم وسیعی از جراحی های استخوان و دندان مثل جراحی های لثه، خارج کردن دندان نهفته، پیوند استخوان و … استفاده شود که برای بریدن و خرد کردن استخوان بدون صدمه به بافت های نرم از جمله عصب طراحی شده است.

دقت زیاد این روش موجب به دست آمدن نتایج عالی و حفظ بافت شده و روند بهبودی را در جراحی دهان و دندان و قرارگیری ایمپلنت سرعت بخشیده است.

امروزه دستگاه پیزوسرجری در دندانپزشکی کاربردهای زیادی دارد که در این قسمت به معرفی بخشی از آن ها میپردازیم:

جرم گیری

از این دستگاه برای جرم های بالا و زیر لثه استفاده میشود. به این نحو که نوک قلم آن به موازات دندان نگه داشته شده و سپس حرکت داده میشود.

جراحی لثه

پیزوسرجری دارای سری هایی به شکل اسکیلر است که برای برداشت بافت های عفونی بسیار مناسب بوده و جراحی لثه را ساده تر و کاراتر میکند. اسپری شدن همزمان آب باعث بیشتر شدن اثر جرم گیری و تمیز کردن نواحی زیر لثه میشود. سری های الماسی برای تمیز کردن نقایص استخوان بین دندانی بسیار مناسب است. همچنین عمل مکانیکی ویبراسیون میکرونی به همراه اسپری آب باعث حذف توکسین باکتری و سلول های مرده از ناحیه میشود که موجب ایجاد محیط فیزولوژیک پاکیزه برای التیام بافت ها میشود.

برداشت بلاک های استخوان

این دستگاه امکان برداشت بافت های استخوانی را در ابعاد کوچک تا بلاک استخوان میدهد. برای این کار در گذشته از وسایل چرخشی استفاده میشد که موجب کم شدن حجم استخوان و نکروز بافت ها میشد.

کورتاژ

از پیزوسرجری برای تمیز کردن حفرات زیر لثه (پاکت) نیز استفاده میشود.

سینوس لیفت

استفاده از پیزوسرجری در جراحی سینوس لیفت ریسک پاره شدن غشا سینوس را بسیار کم میکند. ریسک پاره شدن با وسایل چرخشی حدود ۳۰% و با پیزوسرجری حدود ۷% است که این تفاوت فاحش نشان دهنده مزیت بالای استفاده از پیزوسرجری است. ضمن این که از اسپری آب هم میتوان برای تمیز شدن ناحیه کمک گرفت.

افزایش طول تاج کلینیکی دندان ها

این کار را به منظور تغییر موقعیت لثه و استخوان نسبت به دندان برای افزایش طول در دسترس دندان جهت انجام عمل های پروتز و ترمیمی انجام میدهند. جراحی افزایش طول تاج با پیزوسرجری امکان برداشت استخوان بدون آسیب به دندان را میدهد.

تهیه حفره ایمپلنت

استفاده از پیزوسرجری برای این کار که بهترین متخصصان ایمپلنت از آن بهره میبرند، باعث کم شدن سرعت کار میشود ولی آثار مخرب حرارتی وسایل چرخشی بر استخوان را ندارد.

 

به طور خلاصه و به صورت تخصصی تر کاربرد پیزو در دندانپزشکی را میتوان در موارد زیر عنوان کرد:

اورتودنسی : اسئوتومی ، کورتیکوتومی ، بیرون کشیدن مولر های سوم با اورتودنسی ، بستن فضاهای بین دندانی ، اکسپنشن ماگزیلا .

پریودنتولوژی : جرم گیری ، کورتاژ

ایمپلنتولوژی : برداشت بلوک پیوند

اندودنتیستیکس : استئوتومی ، قطع انتهای ریشه ، Apico

5/5 - (1 امتیاز)