سرجیکال گاید چیست + نحوه استفاده راهنمای جراحی ایمپلنت

فهرست محتوای مقاله

ما در این مقاله میخواهیم شما را با سرجیکال گاید (Surgical Guide) و انواع راهنمای جراحی ایمپلنت که به شما در داشتن جراحی بهتر و بهبود مناسب تر کمک میکند، بیشتر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. ایمپلنت دندان یکی از تحولات بزرگ در زمینه دندانپزشکی است که این روزها به سبب مشکلات بیشتری که در زمینه دهان و دندان مردم را درگیر خودش میکند، پرکاربردتر شده است. ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته است که به دلیل دوام و کیفیتی که دارد و زیبایی ظاهری که به دندان ها میدهد، بین افراد بسیار محبوب شده است. اما نکته ای که وجود دارد این است که به مانند سایر جراحی ها ایمپلنت هم دارای مشکلاتی است مثل عدم قرارگیری پایه ایمپلنت در جایگاه مناسب، احتمال آسیب دیدن رگ های عصبی فک و … است. به همین خاطر و با استفاده از انواع راهنمای جراحی ایمپلنت، دقت کاشت دندان افزایش پیدا کرده و در نتیجه درمان با کیفیت به مراتب بالاتری انجام میشود.

سرجیکال گاید (Surgical Guide) چیست؟

سرجیگال گاید یا راهنمای جراحی ایمپلنت وسیله ایست که امکان میدهد تا ایمپلنت های دندانی در دقیق ترین مکان و با کمترین میزان جراحی انجام شوند. روش کار به این صورت است که اسکن دندان ها و CBCT فک بیمار در نرم افزار طراحی گاید بر روی هم ادغام میشوند. در نتیجه اعصاب فک، سینوس، ریشه دندان های مجاور و تراکم استخوان قبل از هر اقدامی، بررسی شده و ایمپلنت در بهترین مکان به صورت مجازی جاگذاری میشود.

تاثیر استفاده از گاید جراحی بر کاشت ایمپلنت

شاید برای خیلی ها که خواهان کاشت دندان هستند سوال باشد که استفاده از سرجیکال گاید و کاشت ایمپلنت با استفاده از راهنمای جراحی چه تاثیری در موفقیت بیشتر جراحی ایمپلنت داشته و چه مزیتی نسبت به روش عادی دارد؟ در پاسخ باید عنوان کرد که به کارگیری تکنیک مناسب و استفاده از راهنمای جراحی می تواند یک روش قابل اعتماد و قابل پیش بینی برای قرارگیری ایمپلنت دندانی در بیماران با شرایط متفاوت باشد. از آن جایی که الگوی درمانی افراد متفاوت است ، هنگامی که تصمیم به استفاده از راهنمای جراحی ایمپلنت گرفته می شود، برای هر شخص طرح درمان متناسب با توجه به شرایط دهانی وی ارائه می شود که این موضوع منجر به درمان مطلوب تر و کیفیت جراحی بالاتر برای فرد خواهد شد. اباتمنت دندان چیست و انواع اباتمنت

انواع سرجیکال گاید

سرجیکال گاید و راهنمای جراحی ایمپلنت چند نوع مختلف دارد که در این جا چند مدل از مهمترین آن ها را به اختصار توضیح میدهیم: گاید tooth borne  استفاده از این نوع راهنمای جراحی متداول تر از سایر روش ها بوده و به راحتی قابلیت تطابق با موقعیت های مختلف بالینی را دارد. گفتن این نکته نیز واجب است که راهنما های جراحی معمولا برای کاشت ایمپلنت دندان از یک تا چند واحد به کار برده می شوند، ضمن این که نتایج قابل پیش بینی را برای جراح ایمپلنت به همراه می آورند. گاید mucosal- borne  همان طور که از نام این نوع گاید پیداست، از راهنمای جراحی mucosal borne برای پشتیبانی و حمایت از بافت نرم اینترااورال استفاده می شود . این نوع راهنما عموما براساس یک پروتز متحرک موجود ساخته می شود. ایمپلنت های mucosal-borne می توانند در جهت های مختلف حرکت کنند که این مورد می تواند منجر به افزایش اشتباه در قرارگیری ایمپلنت شود. گاید bone-borne  راهنمای جراحی bone-borne برای بیماران ایمپلنت full archاستفاده می شود، این نوع راهنمای جراحی ایمپلنت از بخش های تحمل بار در انشعابات استخوان آلوئولار در قوس ماگزیلاری و مندیبل در جهت کرونا آپیکال پشتیبانی می کند.

مزایای استفاده از سرجیکال گاید یا راهنمای جراحی ایمپلنت

برای این که مزایای استفاده از راهنمای جراحی ایمپلنت را بیان کنیم، لازم است تا ابتدا در خصوص نحوه انجام جراحی ایمپلنت به روش سنتی توضیح دهیم. در روش سنتی و بدون استفاده از سرجیکال گاید ، حتی دندانپزشکان با تجربه هم نمیتوانند تضمین کنند تا ایمپلنت در دقیق ترین مکان کاشته شود، زیرا دیگر راهنمایی وجود نخواهد داشت. و از آن جا که تمام خطاهای انسانی و شرایط مختلف بیماران هنگام دریل در جراحی ایمپلنت تاثیرگذار خواهد بود، هر کدام از این خطاها موجب کاهش عمر ایمپلنت و آسیب رسیدن به بافت زنده بیمار در طول زمان خواهد شد.  به نحوی که اگر ایمپلنت پس از چند سال اول شکست بخورد، امکان ترمیم استخوان و سایر بافت های بیمار به حداقل خواهد رسید. در صورت تایید پزشک، روکش موقت بیمار طبق طراحی صورت گرفته و قبل از مراجعه بیمار جهت کاشت ایمپلنت، برای دندانپزشک ارسال خواهد شد. در نتیجه بیمار در همان جلسه، علاوه بر کاشت ایمپلنت، روکش موقت خود را دریافت خواهد کرد تا با اعتماد به نفس بالا، به زندگی روزمره خود بپردازد و زیبایی خود را حفظ کند. اما بر اساس راهنمای جراحی ایمپلنت گاید راهنمای جراحی ساخته شده و به دندانپزشک معالج ارسال میشود. حتی این امکان وجود دارد که تمام روکش ها، قبل از مراجعه بیمار، برای دندانپزشک ارسال شود. از این رو دندانپزشک بدون استرس و مهمتر از آن بدون اشتباه، ایمپلنت را در همان فضایی که در نرم افزار مشخص شده قرار میدهد.  در بسیاری از موارد دیگر احتیاج به جراحی و شکافتن لثه نیز وجود نخواهد داشت. در نتیجه بیمار در یک جلسه مراحل کاشت ایمپلنت را بدون جراحی و خطرات ناشی از آن پشت سر خواهد گذاشت. دوره نقاهت بسیار کاهش خواهد یافت و خطر عفونت از بین خواهد رفت. در برخی از موارد ترکیب جراحی و استفاده از سرجیکال گاید به دستور پزشک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. قرار داشتن ایمپلنت در بهترین مکان و بهترین شرایط، طول عمر بالای پروتز را به همراه خواهد داشت که فاکتور بسیار کلیدی برای داشتن یک جراحی ایمپلنت مطلوب است. ضمن این که از مزایای دیگر سرجیکال گاید و راهنمای جراحی ایمپلنت میتوان گفت که استفاده از این راهنماها سبب می شود از آسیب رسیدن به ساختارهای آناتومیک و همچنین انقباض و انهدام رگ های آلوئولار جلوگیری شود. راهنمای جراحی به پزشکان اجازه می دهد تا یک برنامه جراحی را با هدف نتایج مثبت توسعه دهند.  یکی دیگر از مزایای استفاده از راهنمای جراحی ایمپلنت استفاده از ساختارهای پشتیبانی در طول برنامه ریزی طرح درمان است که شامل دندان، مخاط، استخوان و گاهی اجزای ایمپلنت نیز می شود. به طور کلی گاید جراحی به این دلیل ابداع شده است که ایمپلنت های دندان را در دقیق ترین مکان و در کمترین زمان قرار دهند. به نظر می رسد با استفاده از این روش تمام موارد از جمله اعصاب فک، سینوس و ریشه دندان بررسی می شوند و می توان گفت میزان خطای جراحی کاهش می یابد. امروزه پیشرفت های زیادی در زمینه کاشت ایمپلنت انجام شده است که باعث میشود درمان کاشت دندان با موفقیت بیشتری انجام شود. راهنمای جراحی ایمپلنت دندان امروزه تغییراتی داشته است و به عنوان مدل جدید وارد عرصه دندانپزشکی شده است. استفاده از راهنمای جراحی ایمپلنت دندان جدید در حال افزایش است و به متخصصان کمک می کند دقت بالاتری در جراحی پیچیده داشته باشند، همچنین در جراحی های کاشت ایمپلنت فوری نیز بسیار کاربردی هستند.

مراحل کار استفاده از سرجیکال گاید در جراحی ایمپلنت

مراحل کار استفاده از سرجیکال گاید در جراحی ایمپلنت را میتوان به طور خلاصه و کلی در موارد زیر عنوان کرد:

  • تهیه قالب ایمپرشن با پوتی و یا اسکن داخل دهانی از بیمار
  • ارجاع بیمار به رادیولوژی جهت اسکن CBCT و یا دریافت فایل ِDICOM با فرمت STL
  • فرستادن اطلاعات بیمار به شرکت های مربوطه
  • انجام ایمپلنت پلنینگ و طراحی توسط شرکت و ارسال اطلاعات برای بررسی به وسیله دندانپزشک
  • طراحی و ساخت سزجیکال گاید و ارسال آن به مطب
  • ارسال عکس های رادیوگرافی بعد از کاشت ایمپلنت به شرکت برای بررسی درمان و اطمینان از موفقیت آمیز بودن جراحی

هزینه سرجیکال گاید در راهنمای جراحی

به طور کلی و با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، طبیعتا هزینه معیاری است که برای بسیاری از افراد برای انجام هر کاری از اهمیت زیادی برخوردار است. اما باید گفت که هزینه درمان در این روش تفاوت چندانی با روش سنتی ندارد و با توجه به مزیت های تاثیرگذار و بسیار مهمی که به وجود میاورد ( مثل دقت بسیار بالای جراحی، دوره نقاهت کمتر، اطمینان از کیفیت بالاتر جراحی و تمام موارد دیگری که در بالا بیان شد)، کاملا منطقی و توجیه پذیر است. انواع ایمپلنت دندان و آشنایی با اجزای ایمپلنت

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کاملی را در خصوص سرجیکال گاید و راهنمای جراحی ایمپلنت به شما ارائه دهیم و گفتیم که امروزه و با توجه به نیاز اکثر افراد به جراحی ایمپلنت و حساسیت ها و ظرافت هایی که این جراحی دارد، استفاده از راهنمای جراحی برای انجام آن به علت مزیت های بسیار کلیدی و مهمی که این راهنماها دارد و در طول مقاله آن ها را برشمردیم، برای هر دندانپزشکی و با هر سطح از تجربه و دقتی که دارد ضروری به نظر میرسد. در شرکت دنتال کالا امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)